ETA DERS NOTLARI 1

1.Adım : Programın kuruluşu  (Eğitim Seti)           

 

-          Eğitim CD sini sürücüye yerleştirin,

            -          Versiyon 7 yi tıklayarak seçin,

            -          İleri düğmesini tıklayın

-                     Yükleme tipi penceresinde aşağıdaki seçimleri yaptıktan sonra ileri düğmesini

tıklayın

            -          Setup Tipi        : Demo seti

-          Demo Tipi        : Eğitim seti (Tek kullanıcı)

            -          İleri düğmesini tıklayın (Program standart olarak DEMO7 dizinine yüklenir)

-                     Eğitim setinde bulunan programlar seçilmiş olarak gelir ileri düğmesine

tıklanarak sonraki adıma geçilir

-                     Program bu adımda tam yükleme yapar ve kısa yol yaratır ileri  düğmesi

tıklanarak son adıma geçilir

-                     SON düğmesi tıklanarak yükleme tamamlanır.Ekrana “Setup işlemi

tamamlandı” mesajı gelir.

           

 

Eğitim seti CD’sini kullanarak program dosyalarını DEMO7 dizinine yüklendikten sonra masaüstünde  ETA7 kısayolu otomatik olarak oluşturulur. Kısayol üzerinde kullanıcı ayarlarını yapabilmek için aşağıdaki adımlar uygulanır:

 

            -          Fare işaretçisini Eta7 kısayolu üzerine getirip farenin  sağ tuşuna basın.

-          Ekrana gelen pencereden Özellikler bölümünü seçin.

-          Program sekmesini tıklayın

-          Toplu iş dosyası sahasına; C:DEMO7KULSAY7 ifadesini ekleyin

-          Çıkışta kapat kutusunu işaretleyin

-          Tamam düğmesini tıklayarak işlemi sonuçlandırın

 

(*)       XP işletim sisteminde yukarıdaki adımlar yerine kulsay7.exe dosyası için kısayol

 

Bilgi : XP işletim sistemi bulunan bilgisayarlarda normal program yükleme işlemi yapılır. Daha sonra eğitim CD ‘sinde  ETA7 dizini altında  ÖZELEXE dizininde bulunan tüm dosyalar programın  yüklendiği bölüme (DEMO7) kopyalanır. Son olarak kopyalanan dosyaların özellikleri arşiv olarak tekrar düzenlenir. Programı tam ekran çalıştırabilmek için işletim sisteminde >mode con lines=25  komutu yazılmalıdır.

 

2.Adım : Programın çalıştırılması

 

Masaüstünde bulunan ETA7 kısayolu  veya programın yüklü olduğu dizindeki ETAMENU isimli exe dosyası ile program çalıştırılır.  Enter tuşlarına basarak şifre ekranına ulaşılır. Şifre büyük harflerle ETA dır. Bu aşamada Caps Lock ikaz ışığı kontrol edilmelidir. Ana menüye ulaştıktan sonra F10 Çıkış tuşuna basarak işletim sistemine geri dönülmeli ve giriş işlemi anlaşılıncaya kadar uygulama ögrenciye tekrar ettirilmelidir. (Bkz:Bilgisayar 2,Sf 148-149)

 

3.Adım : Ana Menü Kavramı

 

Programı çalıştırıp şifre aşamasını geçtikten sonra ANA MENÜ ekranına ulaşılır. Bu ekranda sol üst köşeden başlamak üzere tüm ekran ögeleri anlatılır. Bunlar; Programın ismi, versiyonu (7.5.0), seri no (BK-85193) statü (MENU), şirketin kısa adı, başlık, program modülleri, çalışılan şirket kodu (DEMO), kısa ismi, fonksiyon tuşlarıdır.

 

4. Adım : Yardım alma ve programın kitabı üzerinde arama işlemleri                  

 

F1 tuşuna basarak ana menüde bulunan fonksiyon tuşlarının işlevleri hakkında kısa bir bilgi penceresi ekrana gelir. Daha geniş bilgi edinmek için Shift tuşu ile F1 tuşuna basarak “Programın Kitabı” na ulaşılır. Programın kitabına istenilen her bölümde ulaşılabileceği belirtilir. Kitap üzerinde hareket ederken ok tuşları kullanılır. Bir önceki bölüme geri dönmek için bir kez ESC tuşuna basmak yeterlidir. Kitaptan ana menüye dönerek uygulama tekrarlanır. Öğrencinin kolay hatırlayabilmesi için “Kitap” ve “Shift + F1” birlikte ifade edilmelidir. Burada amaç öğrencinin bilgiye ulaşma becerisini ölçmektir.

 

 

 

 

 

Örnek 1

Muhasebede konsolidasyon işleminde dikkat edilmesi gereken husus nedir ? Programın kitabını kullanarak bulunuz  sorusu sorulur. Ögrenci Shift+F1 tuşuna basarak kitabı açar. Muhasebede konsolidasyon konusunu bulur ve seçer. Ekrana gelen paragrafın son cümlesinde bu sorunun cevabı bulunmaktadır.

 

Örnek 2

Stok  maliyet raporunda kullanılan formülü ve örneği bulunuz? Programın kitabını kullanarak bulunuz sorusu sorulur. Bu soru için yine “Kitap” açılır. Stok da maliyet raporu konusu seçilir. Ok tuşlarıyla aşağıya doğru inildiğinde örnek stok giriş çıkış işlemlerine ait bilgiler ve formül ekrana gelir. 

 

 

Aşağıdaki soruları programın kitabından bularak cevaplandırınız.

 

 

Örnek 3

Cari hesaplarda kaç değişik vade farkı formülü kullanılır? Bulunuz.

 

 

Örnek 4

Programda kaç değişik türde fatura girişi yapılabilir? Bulunuz.

 

 

5. Adım : Programda menü ve tuş kullanımı, modül seçme ve çalıştırma

 

Ana menüde iken stok modülünün üzerine gelerek enter tuşuna basın ve programı çalıştırın. Ekrana gelen yeni pencerede hareket/ok tuşlarının kullanımını deneyin.Bunun yanısıra fonksiyon tuşlarını da kullanarak menü seçeneklerine (örnek: F2 STOK KARTI) girilebildiğini gözlemleyin.

Programın ortak tanımlarında fare/mouse kullanımı parametresine “E” değeri verilirse ok ve fonksiyon tuşları ile birlikte farenin de kullanılması mümkün olur. (Bkz:Bilgisayar 2,Sf 150) Parametre değiştirildikten sonra programdan çıkıp tekrar girildiğinde fare aktif hale gelir. Fareyi aktif hale getirmek için ikinci yöntem parametreye “E” değeri verip kaydettikten sonra Shift+F10 tuşlarıyla ana menüye geri dönmektir.

 

 

6.Adım : Yeni bir şirket ekleme / şirketi default hale getirme

 

Bu adımda istenilen sayıda ve türde (Ticari, Hizmet, Üretim) şirket açılabileceği belirtilir.

“Bilgisayar 2” kitabı sf.157 deki adımları izleyerek şekil 2.19 daki şirket açma ekranına ulaşılır. Aşağıda mal alım satım işlemleri yapan ve muhasebede 7A gider kayıt yöntemini  kullanan yeni bir şirket açılır.

           

ŞİRKET KODU                   : ABC2006

ŞİRKET KISA İSMİ             : ABC Ahmet 1331 (Şirket adı, Öğrenci adı, Numarası yazılır.)

ŞİRKET UZUN İSMİ          : ABC LTD.ŞTİ. 2006

ŞİRKET ÖZEL KODU        : TIC7A

 

Şirket açma işleminde 1.sayfa şirket bilgileri, 2 sayfa ise program modüllerinin işaretlendiği sayfadır. İlk etapta STOK, CARİ, FATURA, MUHASEBE ve KASA modüllerini işaretlemek yeterlidir. Kayıt işlemi ile ekrana gelen tüm mesajlar DİKKATLİ bir şekilde okunduktan sonra onaylanmalı, anlaşılıncaya kadar tekrar edilmeli ve örneklerle pekiştirilmelidir.

 

Programın muhasebede hesap kod ve isimlerinin otomatik olarak oluşturulduğu anlatılmalıdır. Program 100-799 arasındaki tüm ana hesapları açar.

 

Şirket açma işlemi tamamlandıktan sonra bu konu anlaşılıncaya kadar tekrar edilmelidir. Farklı program modülleri kullanan yeni şirketler oluşturulmalıdır. Aynı sistemde çok sayıda mükellefinin defter kayıtlarını tutan muhasebe bürolarının işleyişi örnek verilebilir. Böylelikle birden fazla şirket açmanın sebepleri açıklanmış olur. Çok sayıda şirketin takip edildiği bir işletmede EN ÇOK işlem gören şirketin programa girişte ekrana gelmesi için DEFAULT ŞİRKET tanımı yapılması gerektiği anlatılır. Öğrencinin ilk açtığı ve yoğun olarak kullanacağı ABC2004 kodlu şirket DEFAULT ŞİRKET bölümüne tanımlanır.

 

 

Örnek:

 

ABC2004 şirketi default şirket olarak tanımlandıktan sonra programdan çıkılır. Program tekrar çalıştırıldığında ekrana ilk olarak bu şirketin geldiği görülür. Öğrenci ana menüde F2 ŞİRKET SEÇİMİ ile diğer şirketleri seçerek çalışabilir.

 

 

7.Adım : Eta Eğitim Konu Listesi/Müfredat

 

Ana menüde ALT ile F1 tuşlarına birlikte basarak programın eğitim konu listesine ulaşılır. Bu bölüm özellikle öğretmenin programı hangi sıra ile öğrenmesi gerektiği konusunda yol gösterir.Müfredatın içeriği istenirse egitim.txt dosyasından değiştirilebilir. Öğretmen kendi akışına göre başlıkları düzenler ve öğrencinin de faydalanması amacıyla ödev bölümü ekleyebilir.  

 

(*)       İlk 7 adım öğrenci tarafından tekrar edilmeli; programı çalıştırma, şirket açma, şirket seçimi, programın kitabı üzerinde arama işlemleri örnek uygulamalarla pekiştirilmelidir.

 

 

8. Adım : Programın şeması/haritası  ve modül anlatımı öncesi gösterim

 

Program modüllerinin (STOK, CARİ, FATURA...) anlatılması öncesinde modüllerin alt menu seçeneklerini bir şema üzerinde göstermek amacıyla CTRL  ile F10 tuşlarına birlikte basarak “PROGRAMIN HARİTASINA” ulaşılır. Öncelikle modüller bu şema üzerinde anlatılır. Öğrenci konu başlıklarının altında hangi seçeneklerin bulunduğunu kavrar. Bu tuş sayesinde öğretmen, konuları kısa sürede, kolay bir şekilde ve öğrencinin çok fazla not almasına gerek kalmadan anlatır. Öğretmen anlatacağı konuyu söylediğinde öğrenci bu tuş ile bilinçli bir şekilde işlem yapacağı noktaya gider.

 

 

 

 

Örneğin; mahsup fişi üzerinde işlem yapılmak istendiğinde öğrenci defterine şu şekilde not alacaktır.

 

“Ana menüden Muhasebe modülünün üzerine gel enter tuşuna bas,tarihi enter ile geç, F3 Muhasebe Fişini seç, F2 Yeni fişi seç, F2 Mahup fişini seç” gibi. Bu şekilde not alan öğrenci sürekli not almaya çalışacağı için ekrandaki değişimleri rahat izleyemeyecek ve tuşları ezberlemek zorunda kalacaktır.Oysa CTRL+F10 Programın Haritası fonksiyonunu çalıştırdığında hiçbir şekilde ezberlemeden bilinçli bir şekilde mahsup fişi bölümüne TEK HAMLEDE girebilecektir. Bu fonksiyonun kullanılması aynı zamanda öğretmenin anlatımını da kolaylaştıracaktır.

 

 

 

 

8.Adım : Ders Anlatımına İlişkin Akış Sırası ve Ticari Senaryoya Ait Kurgunun Yapılması

 

Başlangıçta oluşturulan şirketin faaliyet konusu ve işleyişi öğrenciye benimsetilmeli ve güncel ticari işlemlere ilişkin gerçek örnekler verilmelidir. Örneğin beyaz eşya satan bir firmanın işleyişine ait detaylar temin edilen broşürlerle desteklenerek (Arçelik,Vestel ürün broşürü) anlatılabilir. Faaliyet konusu belirlenen firmanın stok ve cari hesaplarına ait muhasebe kayıtları detaylı/muavin olarak takip edilecektir. Örneğin; Stoklar 153 ve 600 hesaplarının altında oluşturulacak muavin hesaplarla,  cari hesaplar ise 120 ve 320 nin altında oluşturulacak muavin hesaplarla takip edilecektir.

 

Programın yapısı CTRL+F10 fonksiyonu yardımıyla anlatıldıktan sonra hangi sırayla programların öğrenileceği açıklanır. Buna göre sırasıyla muhasebe, entegrasyon tanımları, stok, cari, fatura,  kasa ve  çek/senet modülleri anlatılacaktır.

 

 

 

 

 

 

9. Adım : Muhasebe modülüne giriş,  hesap planı oluşturma ve hesap arama yöntemleri

Hesap seviyesine göre hesap oluşturma

 

Öncelikle “Bilgisayar 2, Sf 277’de Genel Muhasebe İşlemleri başlığına ait bilgiler aktarılır. Ana menüde ABC2004 şirketi seçilir.  CTRL+F10 programın haritasını kullanarak Muhasebe içerisinde HESAP PLANI başlığı altındaki YENİ HESAP bölümü seçilir. Ekrana “Bilgisayar 2 sf 279 Şekil 2.249” ekranı gelir.  Ekranın sağ üst bölümünde bulunan YENİ HESAP Tekdüzen Hesap planına yeni alt/muavin hesapların eklenebileceğini ifade etmektedir. Ekranın solunda ise çalışılan ABC2004 şirketini kullanan öğrencinin adı (Ahmet ÖZDEMİR) yazmaktadır. Öğrenci isminin yeraldığı şirkete bilgi girişi yapılacağını bilir.

 

Bu bölümde aşağıdaki adımlar uygulanır:

 

- F6 Hesap Listesi ile programın otomatik oluşturduğu hesaplar incelenir. İlk Değeri

  girin bölümü Enter tuşu ile geçilir.

 

   Aşağıdaki muavin hesapları hesap planına ekleyiniz. Bu işlemi yaparken “Bilgisayar 2 Sf 279” da açıklanan seri kayıt (Shift + F2) fonksiyonunu kullanın.

 

Hesap Kodu    Hesap İsmi

-    100 34          Merkez Kasa

   100 35          İzmir Kasa

 

Bu aşamada F6 Hesap Listesi tuşuna basarak eklenen hesapları listeye eklendiğini kontrol edin. Daha sonra aşağıdaki hesapları eklemeye devam edin.

 

Hesap Kodu    Hesap İsmi

   101 01          Portföydeki Çekler

   101 02          Tahsildeki Çekler

   101 02 01     Masbank Tahsildeki Çekler

   101 03          Karşılıksız Çekler

   102 001        Masbank 68 C/H

   103 001        Masbank verilen çekler hs.

   191 08          %8 KDV

   191 18          %18 KDV

   391 08          %8 KDV

   391 18          %18 KDV

-    Eklenen muavin hesapların 2 seviyeli hesaplar olduğu, 101 02 01 hesabının ise

   3 seviyeli hesap olduğunu açıklayın. Şirketin ihtiyacına göre istenilen seviyede

  (Hesap Kodu Maksimum 20 karakter) muavin hesap oluşturulabileceğini anlatın. Örneğin;  “120  01  34  0001     Delta Dış Ticaret “ gibi.

 

-  (***) Ders notları belirli bir sıra izlemektedir. 8.Adımda anlatıldığı gibi ABC2004 şirketinde Ticari Mallar, Yurtiçi Satışlar, Alıcılar, Satıcılar, Bankalar’a ait hesaplar detaylı olarak muavin hesaplarda takip edilecektir. Bu nedenle bu hesapların dışında istenilen alt hesaplar eklenerek örnekler çoğaltılabilir. Sözkonusu hesaplara ait alt hesaplar program tarafından stok ve cari hesapların girişi sırasında otomatik olarak hesap planına eklenecektir.

              

-   Hesap planına eklenen 101 03 Karşılıksız Çekler hesabını Bilgisayar 2

Sf 280’deki adımları uygulayarak “İade/Karşılıksız Çekler” olarak değiştirin ve bu şekilde kaydedin.

 

-  F6 Hesap Listesi içerisinde istenen herhangi bir hesabı kolay bir şekilde bulabilmek için Bilgisayar 2 Sf 281’de bulunan 4 yöntemi açıklayın ve uygulayarak anlatın.

 

-  Kasa tahsil ve tediye fişlerinde kullanılmak üzere kasa tanımlarının yapılması gereklidir. Bu amaçla Bilgisayar 2 Sf 282’deki adımları izleyerek kasa hesaplarına ilişkin tabloyu tanımlayın ve kaydedin. Bilgisayarlı muhasebede önemli kurallardan birisi de; “Bir hesabın alt seviyesi mevcut ise ana hesabın kullanılamayacağıdır”. Eğer 100 Kasa Hesabının alt hesapları var ise hiçbir zaman 100 Kasa hesabı fiş girişlerinde kullanılamaz. Alt hesaplara yapılan girişler ana hesabın toplam değerini oluşturacağı açıklanmalıdır.

 

(*)       Bu aşamada öğrenci programdan F10 Çıkış fonksiyonu ile masaüstüne geri dönmeli,  programı çalıştırarak ABC2004 şirketinde muhasebe YENİ HESAP bölümüne gelebilmelidir. Öğrencinin ana menüde CTRL+F10 Harita fonksiyonunu kullanılması teşvik edilmelidir. Daha sonra hesap ekleme, düzeltme, hesap listesi alma ve kontrol etme, kasa tablosu tanımlama işlemleri anlaşılıncaya kadar uygulamaya devam edilmeli örnek uygulamalarla pekiştirilmelidir.

 

10. Adım : Açılış fişi ve dönem içi fiş işlemleri

 

Mali tabloların cari dönem ile önceki dönem bilgilerini kolay bir şekilde karşılaştırabilmek için açılış fişleri ile mahsup, tahsil ve tediye fişlerine ait bölümler birbirinden ayrılmıştır. Açılış fişi dönem başında girilen ve özünde bir mahsup fişidir.

 

CTRL+F10 fonksiyonu ile AÇILIŞ FİŞİ bölümüne ulaşın. Fiş tarihine 1 1 (1 boşluk 1) yazıp enter tuşuna basılırsa program otomatik olarak 01/01/2004 tarihini oluşturacaktır. Kolay giriş yapmak için bu tür püf noktaları bulunur. Fiş ve yevmiye numarasına 1 değeri verin. Programda bu numaralar otomatik olarak da verilebilir. Enter tuşlarına basarak Hesap Kodu sahasına ulaşın. Giriş yapmadan önce enter tuşlarına basarak ekrandaki sahalar üzerinde öğrencinin gezinmesini sağlayın. Fişin 300 satırdan oluştuğunu gösterin. Açıklama sütununda iken Hesap Kodu sütununa geçebilmek için CTRL ile birlikte sol ok tuşuna basılması gerektiğini anlatın ve uygulayın.   Daha sonra açılış fişinin girişini yapın.

 

 

 

Örnek : ABC2004 Açılış Fişi :

 

Hesap Kodu

Açıklama

B/A

Tutar

100 34              

Açılış fişi 2006

B

3 000

100 35

Açılış fişi 2006

B

2 000

101 01

Açılış fişi 2006

B

3 000

 

 

 

 

500

Açılış fişi 2006

A

8 000

 

 

 

 

1.satırda tutar girişinde space/ara çubuğuna basılırsa programın 3 adet 000 ekrana getirdiğini gözlemleyin. Böylelikle öğrenci tutarları kısa sürede yazarak fişi tamamlayacaktır. 2. satırda 100 35 hesap kodunu yazdıktan sonra üst satırda bulunan açıklamayı kopyalamak için * (yıldız) tuşuna bastıktan sonra Enter tuşuna basılacağı anlatılmalıdır. 4. Satırda tutar sahasında fişi son satıra kapatabilmek için *K yazıp aşağı ok tuşuna basmak yeterli olacaktır. Program borç/alacak arasındaki farkı bulup ekrana aktaracaktır.

 

Açılış fişi üzerindeki girişler tamamlandıktan sonra F2 Kayıt ile işlemi sonuçlandırın. Kayıt öncesinde hesap kodu satırlarının herhangi birisinde F8 Detay fonksiyonuna basarak hesaba ait değerlerin bulunduğu pencereyi gösterin. Kayıt öncesinde bu pencerede herhangi bir değer olmayacaktır. Kayıt yapıldıktan sonra F8 tuşuna basılırsa açılış fişindeki tutarların ilgili hesaba ve aya işlendiği gözlemlenecektir. Burada amaç öğrencinin kayıt sonrasındaki değişimleri anlayabilmesidir.

 

Açılış fişi üzerindeki işlemlerden sonra örnek mahsup, tahsil ve tediye girişleri yapılabilir.

 

Örnek girişler yapılırken;

-         Fiş tarihinde * (yıldız) basarak günün tarihinin otomatik getirilebileceği

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !